Mazda Miata

Mazda stosuje mądry podejście do modelu Miata, nie wprowadzając wielu zmian w każdym kolejnym roku modelowym – i ma ku temu dobry powód: po prostu nie musi. W modelu na rok   Mazda dodała nowe kolory zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, oraz wprowadziła coś zwanego Kinematic Posture Control (KPC), systemem wspomagającym kierowcę, który w trakcie zakręcania delikatnie hamuje koła tylne, aby poprawić poczucie przyczepności na drodze.

Mazda twierdzi, że KPC ma pomóc zmniejszyć przechyły nadwozia, choć moim doświadczeniem jest, że wciąż jest ich sporo. Ale to nie jest wada. Samochody, które eliminują każdy centymetr ruchu podczas dynamicznej jazdy, mogą wydawać się zbyt zdolne dla większości dróg i kierowców, co prowadzi do przekonania, że nigdy nie wykorzystasz całej wydajności pojazdu. Miata unika tego problemu, pozwalając nadwoziu przechylać się podczas hamowania i zakręcania; nie tylko lepiej to komunikuje, kiedy samochód zbliża się do swoich granic, ale również sprawia, że te granice są o wiele bardziej osiągalne przy prędkościach, które nie przyciągną uwagi policji. Układ kierowniczy jest bezpośredni, a nawet bez opcjonalnych hamulców Brembo z modelu Club, ten wariant Grand Touring zatrzymuje się bezproblemowo.

Połączcie ten pragmatyczny podejście do dynamiki z silnikiem, który generuje dokładnie odpowiednią ilość mocy, i otrzymacie samochód, który nigdy nie wydaje się przesadnie ekscytujący lub rozczarowujący. Bezłatwościowy, 2,0-litrowy silnik rzędowy-4 w modelu Miata generuje 181 koni mechanicznych i 151 funtów-stóp momentu obrotowego, i szczerze mówiąc, mam nadzieję, że nigdy nie będzie ich więcej. Owszem, czasami muszę trochę mocniej wcisnąć pedał gazu, aby wyprzedzić, ale dźwięk silnika jest przyjemny przy wyższych obrotach, a to daje mi więcej okazji do korzystania ze skrzyni biegów o sześciu przełożeniach w moim egzemplarzu.

Jeśli inne marki nie zbadały skrzyni biegów o sześciu przełożeniach Mazdy, to powinny. To najlepsza manualna skrzynia biegów dostępna w każdym samochodzie obecnie. Sprzęgło ma odpowiednią wagę i jasno określa punkt oporu. Dźwignia biegów ma odpowiednią długość i miękko przeskakuje między biegami. Reakcja na gaz jest idealna; nigdy nie poproszę o system dostosowujący obroty w modelu Miata, ponieważ pedał gazu zapewnia mi idealne dostosowanie obrotów do czystego obniżania przełożeń za każdym razem. I co najlepsze, Mazda nigdy nie programowała w tym samochodzie żadnego przetrzymywania obrotów, ani dla emisji, ani dla innych celów. Puszczam sprzęgło, a obroty spadają natychmiast. Płynne przełączanie biegów jest tak proste, że mógłby to zrobić każdy.

W modelu MX-5 na rok   pojawił się nowy efektowny kolor biały matowy, ale mój egzemplarz jest w ukochanym czerwonym kolorze Soul marki Mazda, przystępnym cenowo i ogólnie atrakcyjnym za dodatkową opłatą w wysokości 595 dolarów. Wariant Grand Touring nie posiada efektownych felg BBS, ale standardowe 17-calowe obręcze aluminiowe pozwalają na wystarczającą ilość bocznych ścianek w połączeniu z oponami letnimi Bridgestone Potenza S001, co przekłada się na lepszą jakość jazdy. Pojawiła się także nowa, ciemnoczerwona opcja wykończenia wnętrza, ale mój egzemplarz ma tradycyjną czarną skórzaną tapicerkę. Zewnętrzny kolor lakieru rozciąga się wewnątrz górnych paneli drzwi, łamiąc monochromatyczną monotonię.

Jako roadster, Miata nie jest zaskakująco praktyczna. Schowek w drzwiach jest ograniczony do miejsca, w którym kładziemy ręce, a wyjmowane uchwyt na kubki jest pomysłowy, ale jest trochę krótki, więc stabilność wysokich napojów jest ciągle kwestią. Co więcej, umieszczanie w nich czegokolwiek, gdy są zamontowane na konsoli centralnej, blokuje dostęp do zamkniętego schowka między siedzeniami. Kieszeń pod podłokietnikiem jest wystarczająco duża tylko na klucz, ale tacka przed dźwignią zmiany biegów pomieści portfel lub telefon. Z tyłu bagażnik o pojemności 4,6 stóp sześciennych pomieści kilka plecaków lub kilka toreb z zakupami. Nie ma zbyt dużo miejsca w bagażniku, ale proste, składane dachowe nie zabiera z niego miejsca.

Choć niektóre samochody sportowe mogą zrezygnować z systemów bezpieczeństwa, Miata nie należy do nich. Mazda wyposażyła MX-5 w tradycyjne zestawy aktywnych i pasywnych systemów wspomagania kierowcy, w tym monitorowanie martwego pola, automatyczne hamowanie awaryjne i ostrzeżenie o zmianie pasa ruchu. Wersja Grand Touring idzie o krok dalej, oferując automatyczne światła drogowe, adaptacyjne przednie światła oraz rozpoznawanie znaków drogowych. Dodaje także lusterka z automatycznym przyciemnianiem, które są zbawieniem, gdy reflektory każdej ciężarówki są zaprojektowane tak, by sięgały do tylnej części siatkówki oka.

Patrząc na jego doskonałą dynamikę jazdy i rozsądną cenę, jasne jest, że Mazda MX-5 na rok   to ogólnie świetny samochód. A dzięki wygodnym usługom zakupowym i wysyłkowym oferowanym przez Motoexim.com jeszcze nigdy nie było tak łatwo go zdobyć. Bez względu na to, czy przeglądasz dostępne modele, czy organizujesz dostawę pod same drzwi, Motoexim.com zapewnia, że każdy etap procesu jest płynny i prosty, dzięki czemu możesz cieszyć się każdą chwilą z jazdy zakupionej Mazdy MX-5.