Transport morski samochodu

Podróż statkiem jest najtańszą metodą dostępną na rynku, jaką transportuje się samochody z USA do Europy. Podróż statku z jednego z głównych portów z zachodniego wybrzeża trwa około 20 dni, ze wschodniego połowę krócej.

W przypadku transportu w systemie roll on – roll off, samochody z USA odbywają podróż międzykontynentalną na statku specjalnie zaprojektowanym do przewożenia pojazdów, co pozwala generować niższe opłaty transportowe niż w przypadku transportu kontenerowego. W tym systemie, sprowadzany ze Stanów pojazd zjeżdża z pokładu statku, co nie wymaga użycia dźwigu. Na nabrzeżu następuje odprawa w celu wpuszczenia do kraju.

Nabywca pojazdu może wybrać dowolną firmę transportową lub skorzystać z pomocy w zorganizowaniu dostawy z miejsca zakupu do portu lub inny wskazany adres.

Pojazdy przewożone są w standardowych kontenerach morskich 20 lub 40 stopowych. W zależności od gabarytów pojazdu, jego wymiarów zewnętrznych w jednym kontenerze może się pomieścić równocześnie od 1 do 4 samochodów osobowych.

Koszt frachtu pojazdu zależy od:

  • portu załadunku,
  • Ro-Ro na pokładzie lub w kontenerze 20 lub 40 stopowym,
  • ładunku skonsolidowanego lub w całości należący do jednego odbiorcy,
  • ilość samochodów przewożonych,
  • rozmiaru i gabarytu pojazdu,
  • opcjonalnego kosztu ubezpieczenia ładunku,
  • opłaty w porcie docelowym (każdy port/agent stosuje inne opłaty)
Średni koszt frachtu z USA przez Ocean Atlantycki wynosi od 800 do 1500 USD.

Opłaty zawierają – koszt odprawy celno eksportowej w USA, opłaty za dostarczenie kontenera do portu i załadunek na statek. Ten koszt następnie wchodzi do podstawy celnej od której wylicza się cło, VAT i akcyzę. Orientacyjny czas frachtu ze Stanów przez Atlantyk wynosi 4-6 tygodni zależnie od portu załadunku i portu docelowego.

Odprawiając celnie w Bremerhaven, Niemcy, płaci się 10 % cła od wartości samochodu wykazanej na rachunku, a nie według uznania celnika. Po dostarczeniu samochodu do portu docelowego należy go zgłosić do odprawy celnej, a następnie przetransportować do miejsca docelowego transportem drogowym np. na lawecie lub na kołach. Oferujemy kompleksową organizację oraz nadzór nad całkowitym procesem odprawy celnej i transportu pojazdu (door-to-door service).

Kontenery, rodzaje, wymiary

Średni koszt transportu morskiego samochodu z USA przez Ocean Atlantycki wynosi od 800 do 1500 USD.

Składowymi całkowitego kosztu transportu są:

      • odprawa celna eksportowa w USA,
      • następnie opłaty za dostarczenie kontenera do portu,
      • załadunek na statek.

Przykładowo transport auta z USA do Gdyni w Polsce jest droższy średnio o 500 USD w porównaniu do dostawy do portu w Bremerhaven w Niemczech. Ten koszt następnie wchodzi do podstawy celnej od której oblicza się cło, VAT i akcyzę. Orientacyjny czas transportu morskiego samochodów ze Stanów przez ocean wynosi od 4 do 6 tygodni zależnie od portu załadunku i portu docelowego.

Wybierz MotoExIm i sprowadź samochód taniej

Po dostarczeniu samochodu do portu docelowego należy go zgłosić do odprawy celnej, a następnie przetransportować do miejsca docelowego transportem drogowym np. na lawecie lub na kołach. Średni koszt przewiezienia samochodu auto transporterem lub lawetą wynosi w Europie około 2 PLN za kilometr. Optymalnym wyjściem jest skorzystanie z naszego kompleksowego serwisu, w którym oferujemy załatwienie wszelkich formalności i opłat importowych oraz transportu na wskazany adres.

Cennik transportu morskiego do różnych portów na świecie

Koszty transportu morskiego samochodów (w USD) z portów w Miami, Los Angeles, New York w USA do wybranych portów świata:

 
Transport morski

Dokumentacja transportowa

Każdy kraj ma własne regulacje dotyczące praw własności, form przekazania praw własności kolejnemu nabywcy oraz odrębne wymagania i regulacje dotyczące eksportu pojazdów. Sugerujemy dokładnie zapoznać się z tymi regulacjami przed dokonaniem zakupu samochodu lub zlecić to doświadczonemu dealerowi, brokerowi. Może to ochronić Państwa przed sytuacją, kiedy legalnie zakupiony w innym kraju pojazd nie zostanie wpuszczony do kraju nabywcy z powodu jednego słowa czy określenia zapisanego na jego dokumencie – tytule własności np: ”salvage unrebuildable” lub ,,certificate of destruction”.

Wadium, kaucja do Licytacji, Transport morski samochodów, How it Works, Security deposit, Transport morski

Samochód może wyglądać jak nowy, a nie zostanie w kraju nabywcy nigdy zarejestrowany, a być może nawet zostanie zarekwirowany przez urzędników celnych jako np. odpad zagrażający środowisku naturalnemu. Fakt, że kupuje się pojazd w aktualnie zadowalającej wizualnie kondycji nie stanowi żadnej gwarancji, np. że dany pojazd nie był uprzednio zalany wodą w czasie powodzi lub został skasowany przez firmy ubezpieczeniowe i przez lokalne prawo jak nienadający się nigdy więcej do użytku na drogach publicznych, a adnotacja o tym wpisana została na jego dokumencie własności. Często takie pojazdy są sprzedawane na licytacjach, gdzie nabywcy rozgorączkowani przebijają się ofertami, bez wcześniejszego zapoznania się z historią danego pojazdu i jego dokumentami. Są dwa główne sposoby, aby uniknąć takiej problematycznej sytuacji. Pierwszy to powierzyć zakup i sprowadzenie doświadczonemu, odpowiedzialnemu za to dealerowi, a drugi sposób, możliwy tylko w USA, to zakupić raporty na temat historii danego pojazdu z serwisów informacyjnych takich jak: Carfax lub Autocheck.