- HOME
- Vehicle Search
- VEHICLE SEARCH
- Vehicle Type
- Auction Cars
- How it Works
- Shipping
- PARTS
- Contact Us
- English
Podróż statkiem jest najtańszą metodą dostępną na rynku, jaką transportuje się samochody z USA do Europy. Podróż statku z jednego z głównych portów z zachodniego wybrzeża trwa około 20 dni, ze wschodniego połowę krócej.
W przypadku transportu w systemie roll on – roll off, samochody z USA odbywają podróż międzykontynentalną na statku specjalnie zaprojektowanym do przewożenia pojazdów, co pozwala generować niższe opłaty transportowe niż w przypadku transportu kontenerowego. W tym systemie, sprowadzany ze Stanów pojazd zjeżdża z pokładu statku, co nie wymaga użycia dźwigu. Na nabrzeżu następuje odprawa w celu wpuszczenia do kraju.
Nabywca pojazdu może wybrać dowolną firmę transportową lub skorzystać z pomocy w zorganizowaniu dostawy z miejsca zakupu do portu lub inny wskazany adres.
Opłaty zawierają – koszt odprawy celno eksportowej w USA, opłaty za dostarczenie kontenera do portu i załadunek na statek. Ten koszt następnie wchodzi do podstawy celnej od której wylicza się cło, VAT i akcyzę. Orientacyjny czas frachtu ze Stanów przez Atlantyk wynosi 4-6 tygodni zależnie od portu załadunku i portu docelowego.
Nabywca pojazdu może wybrać sobie dowolną firmę transportową lub skorzystać z naszej pomocy w zorganizowaniu dostawy z miejsca zakupu do portu lub na swój adres domowy.
Dostawy pojazdów realizowane przez jedną z niżej podanych linii oceanicznych. Monitoring trasy przewożonego w kontenerze pojazdu możliwy jest poprzez te strony internetowe po wpisaniu numeru kontenera. Pojazdy przewożone są w standardowych kontenerach morskich 20 lub 40 stopowych. W zależności od gabarytów pojazdu, jego wymiarów zewnętrznych w jednym kontenerze może się pomieścić równocześnie od 1 do 3 samochodów osobowych.
Koszt frachtu pojazdu zależy od kilku czynników takich jak:
Średni koszt transportu morskiego samochodu z USA przez Ocean Atlantycki wynosi od 800 do 1500 USD.
Składowymi całkowitego kosztu transportu są:
Przykładowo transport auta z USA do Gdyni w Polsce jest droższy średnio o 500 USD w porównaniu do dostawy do portu w Bremerhaven w Niemczech. Ten koszt następnie wchodzi do podstawy celnej od której oblicza się cło, VAT i akcyzę. Orientacyjny czas transportu morskiego samochodów ze Stanów przez ocean wynosi od 4 do 6 tygodni zależnie od portu załadunku i portu docelowego.
Koszty transportu morskiego samochodów (w USD) z portów w Miami, Los Angeles, New York w USA do wybranych portów świata:
Każdy kraj ma własne regulacje dotyczące praw własności, form przekazania praw własności kolejnemu nabywcy oraz odrębne wymagania i regulacje dotyczące eksportu pojazdów. Sugerujemy dokładnie zapoznać się z tymi regulacjami przed dokonaniem zakupu samochodu lub zlecić to doświadczonemu dealerowi, brokerowi. Może to ochronić Państwa przed sytuacją, kiedy legalnie zakupiony w innym kraju pojazd nie zostanie wpuszczony do kraju nabywcy z powodu jednego słowa czy określenia zapisanego na jego dokumencie – tytule własności np: ”salvage unrebuildable” lub ,,certificate of destruction”.
Samochód może wyglądać jak nowy, a nie zostanie w kraju nabywcy nigdy zarejestrowany, a być może nawet zostanie zarekwirowany przez urzędników celnych jako np. odpad zagrażający środowisku naturalnemu. Fakt, że kupuje się pojazd w aktualnie zadowalającej wizualnie kondycji nie stanowi żadnej gwarancji, np. że dany pojazd nie był uprzednio zalany wodą w czasie powodzi lub został skasowany przez firmy ubezpieczeniowe i przez lokalne prawo jak nienadający się nigdy więcej do użytku na drogach publicznych, a adnotacja o tym wpisana została na jego dokumencie własności. Często takie pojazdy są sprzedawane na licytacjach, gdzie nabywcy rozgorączkowani przebijają się ofertami, bez wcześniejszego zapoznania się z historią danego pojazdu i jego dokumentami. Są dwa główne sposoby, aby uniknąć takiej problematycznej sytuacji. Pierwszy to powierzyć zakup i sprowadzenie doświadczonemu, odpowiedzialnemu za to dealerowi, a drugi sposób, możliwy tylko w USA, to zakupić raporty na temat historii danego pojazdu z serwisów informacyjnych takich jak: Carfax lub Autocheck.
Odrębnym zagadnieniem jest kwestia homologacji i dokumentów z tym związanych np: COC wymagane już prawie wszędzie w Unii Europejskiej. Więcej na temat homologacji i innych pokrewnych tematów znajdą Państwo w naszym dziale informacji.
Opinie polskich Urzędów na temat sprowadzanych aut powypadkowych można znaleźć na poniższym linku: www.gios.gov.pl
Samochody posiadające tytuł własności z niżej podanymi nazwami, zapisami są nie do zarejestrowania w Polsce i mogą być przeznaczone jedynie na części. Mogą być również zatrzymane na granicy jako nielegalnie przewożone odpady.
Sugerujemy, aby dokonywać zakupu pojazdu uszkodzonego lub powypadkowego tylko po sprawdzeniu dokumentacji przez doświadczonego dealera. Poniżej podajemy nazwy i skrótowe określenia dokumentów, których radzimy unikać: